Enter your keyword

ankara evden eve nakliyat kamyonları

Sigortalı Taşımacılık

Sigortalı Taşımacılık

Nakliye hizmetleri şehirlerin büyümesi ve kentten kente olan göçlerin de artması sonucu son derece geniş bir alana yayılmıştır. Bundan dolayı yeni yeni nakliye firmaları kurulmuş olmakla beraber bu firmalardan hizmet almak isteyenlerin kafası belirli konularda karışıktır. Ne de olsa çok sayıda firma arasından ne şekilde seçim yapılması lazımdır? İşte ilk olarak tüketiciler firmanın taşımacılıkta sigortalı çalışıp çalışmadığına bakmalıdır. Ne de olsa eşyaların manevi yönüne ek olarak ciddi boyutta maddi değerleri de bulunabilir. Hal böyle olunca da hiçbir insan eşyasına zarar gelmesini istemez.

Ancak bir zarar elde olmayan nedenlerde söz konusu olsa dahi bunun karşılanmasını talep etmek işbu kişinin en doğal haklarından bir tanesidir. İşte tam olarak bundan dolayı sigortalı taşımacılık hizmetinden yararlanılması en doğrusu olacaktır. Sigortasız taşımacılık yapan firmalara karşı eşyaları zarar gören kime pek çok kez öne sürecek bir şey bulamayabilir ya da en azından hukuki süreçler ile uzunca bir süre meşgul olmak zorunda kalabilir.

Sigortalı Taşımacılığın Faydaları Nelerdir?

Sigortalı taşımacılık her şeyden evvel eşyaların sahiplerinin içini rahat ettirir. Ne de olsa eşyalara gelecek en ufak bir zararda dahi bu zarar bütünüyle tazmin edilecek ve eşyanın sahibi bu konuda mağdur edilmeyecektir. Öte yandan eşyaların başına bir şey gelmesi halinde karşısında bulacağı bir firma ve öne sürebileceği somut dayanağı da mevcut olacaktır.

Sigortalı Taşımacılık Daha mı Pahalıdır?

Şüphesiz ki sigortalı taşımacılık hizmetleri sigortasız taşımacılık ile kıyaslandığı zaman belirli bir miktar daha yüksek olabilir. Ancak fazladan ödenen bu meblağ sağladığı rahatlık ile kendisini fazlasıyla amorti edecektir. Öte yandan sigorta bedeli olarak istenen tutarın da firmanın elinde olmayan sebeplerden dolayı ücrete eklendiğini eşyaların sahibi kanıksamalıdır. Gerçekten eşyalara gelen zararların tazmin edilmesi amacı ile ödenen bedel taşımacılık firmasına değil sigorta şirketine ödenen paradır. Ancak elbette bu bedelin de makul bir seviyede olması ve eşya sahibinin iktisaden mahvına neden olacak denli yüksek olmaması çok önemli bir detaydır. Bu nedenle de meydana gelmesi muhtemel dolandırıcılıkları önlemek amacı ile her daim güvenilir ve kurumsal firmalardan yana tercih kullanılması gerekir.

Sigortanın Kapsamı Ne Anlama Gelir?

Sigortalı taşımacılık hizmetlerinde belirli kapsamlar mevcut olabilir. Ne de olsa ödenen belirli bir sigorta primi vardır ve bu sigorta primini aşan değerler karşılanamayabilir. Aynı zamanda sigorta sözleşmesinde beyan edilen hususların dışında kalan bir hususun varlığı durumunda da sigorta şirketine karşı herhangi bir hak öne sürülmesi mümkün olamayacaktır. Bundan dolayı da eşyaların sahipleri sigortalı taşımacılık yaptırmadan evvel taşımacılık sözleşmesi ile beraber sigorta sözleşmesini de detaylı bir biçimde incelemeli ve sigortanın kapsamının ne seviyede olduğunu öğrenmelidir. Bu sayede beklenmedik olumsuz sürprizlerin de önüne geçilmiş olacaktır. Elbette sigorta sözleşmesinin herhangi bir olumsuz durumdan sonra değiştirilmesi de mümkün olamayacaktır.

Eşyaların Zarar Görmesini Önlemek İçin Başka Ne Yapılabilir?

Sigortalı taşımacılığın yanı sıra ambalajlı taşımacılık da eşya sahibinin zarar görmesini engelleyen bir hizmettir. Ancak bu ambalajlama işlemlerinin muhakkak deneyimli ve profesyonel bir ekip tarafından yapılması lazımdır. İşte ancak bu şekilde verimli bir koruma sağlanması mümkün olabilecektir.